Prace licencjackie to rodzaj prac, jakie pisze się na uniwersytecie. Przyjęło się, że nie stanowią one tak dużo jak prace inżynierskie, jednakże dają teoretycznie tyle samo. Teoretycznie praca magisterska jest pracą naukową, do której tworzenia student musi się odpowiednio przygotować, zbierając potrzebne materiały, dokonując badań, czy konsultując pisanie pracy z promotorem.
Konsultacje z promotorem są bardzo istotne, a wielu studentów o nich zapomina, albo je zaniedbuje. Dzięki takim konsultacjom możemy napisać pracę magisterską bardzo szybko i nie ma tu znaczenia sam rodzaj pracy. O ile prace magisterskie wymagają naprawdę większego nakładu pracy, o tyle licencjackie wymagają najczęściej minimalnego zaangażowania ze strony studenta w kierunku badań - są dużo prostsze.
Jeśli chcemy stworzyć ambitniejszą pracę licencjacką, powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędną bibliografię, poruszającą wybrany temat pracy, a także skutecznie zapoznać się z wytycznymi, które dał nam promotor (jeśli sam ich nie udzieli, powinniśmy wyraźnie o to poprosić - do skutku). Jeśli już wszystko mamy, powinniśmy stworzyć plan, a potem spis treści. Następnie - pisać.
Wybór tematu pracy licencjackiej powinien zależeć w dużej mierze od naszych umiejętności i zainteresowań - jeśli wybierzemy pracę niezgodną z tymi czynnikami z pewnością będzie nam ją trudniej napisać i nawet dobre rady promotora na niewiele się zdadzą. Jeśli cenimy sobie jakość pisanych przez siebie prac, dobrze jest przeczytać istniejące prace, by stworzyć coś naprawdę unikatowego i dobrego.