Braki w umiejętności wyrażania myśli na piśmie rzutują na jakość prac magisterskich dzisiejszych studentów

Osoby uczęszczające na wyższe uczelnie mają nie tylko szansę na lepszą przyszłość, ale przede wszystkim mnóstwo obowiązków i nauki. Uczęszczanie na jakikolwiek kierunek generuje potrzebę zdawania kolokwiów, uczęszczania na liczne wykłady, pisanie prac i wiele innych.

Ze względu na ogólny, obniżony poziom nauczania już w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, wykładowcy zwracają uwagę na to, iż szczególną trudność przysparza studentom pisanie prac zaliczeniowych.

Niezdolność do budowania merytorycznych i poprawnych gramatycznie, stylistycznie, a często nawet ortograficznie wypowiedzi w formie pisemnej sprawia, że bardzo często na studiach trzeba wrócić do podstaw jakimi jest język polski i formułowanie myśli.

Wykładowcy uczelni wyższych apelują, ażeby przed podjęciem decyzji o kontynuowaniu nauki po zdobyciu średniego wykształcenia ćwiczyć pisanie prac, a nawet wypracowań, streszczeń, czy własnych utworów. Ćwicząc rękę i głowę można w bardzo dużym stopniu ułatwić sobie przyswajanie wiedzy, co przydaje się każdemu studentowi.